INDUSTRIJA VRIJEDNA STOTINE MILIJARDI KM
U Mostaru niče centar za razvoj videoigara
Manager BiH 06 studenog, 2024

Mostar će u bliskoj budućnosti dobiti centar za razvoj videoigara, proizvoda zabavne industrije koji iz godine u godinu bilježe rast financijske vrijednosti, svrstavajući se među najprofitabilnije nove industrije, a što bi, osim pozicije Mostara, ali i BiH, u sve konkurentnijem, ali i svijetu sa sve većim brojem prilika za razvoj, omogućilo nova radna mjesta, zadržavanje mladih, pa čak i privlačenje novih developera, kao i svih drugih pratećih zanimanja. 


U Code Hub coworking prostoru u Mostaru Tehnološki park Intera organizirao je konferenciju Gaming for New Generations: Otvaranje novih prilika za razvoj gaming industrije u regiji. Na njoj je i službeno predstavljen projekt Investing in the Future: Gaming for new Generations CBC GAIN, kroz koji će se otvoriti Gaming Development Center u Mostaru.

Projekt je to koji je sufinanciran sredstvima Europske unije kroz Interreg VI-A IPA Program Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027. Počeo je s provedbom 15. kolovoza 2024., a vodeći partner je Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županije SI-MO-RA d. o. o. Projektni partneri, uz Tehnološki park Intera, su i ICT Cortex – ICT Cluster for Information Technologies iz Crne Gore, a projekt traje dvije godine. 

Cilj projekta je osnažiti lokalnu gaming scenu, omogućiti mladim developerima i kreativcima pristup potrebnim resursima te stvoriti prilike za suradnju između poduzeća, institucija i organizacija u regiji. 

O tomu što bi jedan ovakav centar značio za Mostar, Hercegovinu, ali i BiH u cjelini, dovoljno govore podaci koji su se mogli čuti još prije dvije godine tijekom konferencije o gamingu Sveučilišta Algebra u Zagrebu, a na kojoj je bio i američki dizajner videoigara John Alfonso Romero. Tada je navedeno kako je gaming industrija u svijetu 2022. ostvarila prihode od oko 185 milijardi američkih dolara, uz najavu daljnjeg rasta s obzirom na to da se u razvoj videoigara sve više uključuje i umjetna inteligencija.

Jedna Bosna i Hercegovina u vremenu kada se sve više prepoznaje značaj tzv. indie developera, a koji se svojim prodajnim rezultatima i kvalitetom proizvoda mogu u kratkom roku pozicionirati među velike igrače na tržištu, imat će i više prilika za pokazati talent svojih kreatora digitalnog sadržaja. Iz Intere ističu kako gaming industrija više nije samo zabava, ona postaje ključan gospodarski sektor koji stvara nova radna mjesta, pokreće inovacije i redefinira obrazovne metode.

A o tome su razgovarali vodeći stručnjaci i entuzijasti iz cijele regije na konferenciji u Mostaru, gdje su predstavljeni potencijali gaming industrije za Bosnu i Hercegovinu i susjedne zemlje. Današnje videoigre, pokretane naprednom tehnologijom i kreativnošću, oblikuju naše razumijevanje svijeta, proširuju našu percepciju i postaju alat za učenje i razvoj vještina. Gaming industrija okuplja stručnjake iz različitih područja: programere, dizajnere, umjetnike, glazbenike, pravnike i menadžere, a svaka od ovih uloga ima ključnu ulogu u stvaranju interaktivnih i nezaboravnih iskustava. Sve je jasnije da gaming nije samo hobi već i profesija koja zahtijeva multidisciplinarne vještine i pruža prilike za rast u različitim smjerovima.

U svojoj prezentaciji Andreja Šeperac iz SI-MO-RA-e iz Hrvatske predstavila je projekt GAIN, čiji je cilj stvaranje infrastrukture za gaming industriju i podrška mladim talentima. Ovaj projekt ima potencijal stvoriti platformu za razvoj gaming centara u regiji, što će omogućiti novim generacijama da razvijaju svoje vještine, pokreću startupove i stvaraju inovativne proizvode.

Inspiracija za GAIN dolazi iz primjera susjedne Hrvatske i njezina inkubatora PISMO u Novskoj, ali i za druge slične primjere ne trebamo ići dalje od susjedne Srbije te velikih kompanija, poput Nordeusa u Beogradu, koji su već potaknuli gospodarski rast i stvorili prilike za mlade.

 

Što donosi gaming centar

Gaming centri u praksi znače stvaranje svojevrsne platforme u kojoj će se okupljati niz talentiranih ljudi, inovatora i poduzetnika. Takvi centri nisu samo prostori u kojima se radi na dizajniranju videoigara već su i inkubatori ideja, laboratoriji inovacija i mostovi koji povezuju lokalnu industriju s globalnim tržištima. Razvojem takvih gaming centara Bosna i Hercegovina otvara vrata ogromnog tržišta, ali i dobiva priliku za razvoj vlastitih kapaciteta u gaming industriji, što će joj osigurati bolju vidljivost, prepoznatljivost te u konačnici stvoriti pretpostavke i za nove investicije. 

Jedan od zaključaka konferencije je kako gaming industrija transformira gospodarstva diljem svijeta, što je prilika koju BiH ne smije propustiti, uz naglasak kako ova zemlja ime sve predispozicije napretka, od talentiranih ljudi, preko reaktivnosti do resursa potrebnih za rast. Pretpostavka snažnijeg razvoja pak leži u ostvarivanju suradnje i sinergije između industrije, akademskog i javnog sektora.


Večernji list | Manager.ba

Povezani članci

1

2

Video
MIA DRMAĆ
Mostar ima sve šanse za uspjeh
LAFAT
Lider u preradi metala i korištenju alternativnih izvora energije u BiH i regiji
BERBA URANILA
Kakva će vina doći od ovogodišnje berbe?