Indija

Indija sve privlačnija njemačkim investitorima


Indija i dalje nudi značajne mogućnosti rasta mnogim njemačkim kompanijama, pokazalo je istraživanje Indo-njemačke privredne komore (IGCC) i revizorske kuće KPMG.  

Anketa je sprovedena u 85 ogranaka njemačkih kompanija u Indiji i pOduzećima u Njemačkoj koja posluju sa Indijom. Više od tri četvrtine, odnosno 78 posto firmi, očekuje rast prodaje, a 55 posto više profite u ovoj finansijskoj godini, piše agencija Dpa.

Hrvatski

Binas potpisao ugovor s Indijom i planira do kraja godine zaposliti 300 novih radnika

 

Direktor Binasa Abaz Mandžuka precizirao je da trenutno imaju potpisane ugovore u vrijednosti oko 100 miliona KM od čega u ovoj godini planiraju realizirati oko 50 miliona, ili duplo više od prošlogodišnjih 25 miliona KM.  

Rekao je da trenutno zapošljavaju 420 radnika i ukoliko sve bude teklo po planu do kraja godine bi trebala biti uvedena još jedna smjena te bi uz dodatna zapošljavanja mogli dobiti "još jedan Binas".

Hrvatski

AGEL gradi najveći svjetski park obnovljive energije

Pet puta je veći od Pariza. Vidljiv iz svemira. Najveća energetska elektrana na svijetu. Dovoljno struje za napajanje Švicarske.  

 

Razmjeri projekta koji pretvaraju dijelove neplodne slane pustinje na rubu zapadne Indije u jedan od najvažnijih izvora čiste energije bilo gdje na planeti toliko su zadivljujući da glavni čovjek ne može pratiti korak.

„Čak više ni ne računam“, rekao je Sagar Adani za CNN u prošlotjednom intervjuu.

Hrvatski

Kako je živjeti i raditi u Indiji

Indija je, s milijardu i 400 milijuna stanovnika, najmnogoljudnija zemlja na svijetu, a pretendira postati i trećom svjetskom silom. 

 

U srcu Indije, zemlje koja već stoljećima budi maštu putnika i istraživača, nalazi se njena prijestolnica s više od 20 milijuna stanovnika. New Delhi - grad koji poput ostatka Indije pulsira živom i za čovjeka sa zapada gotovo kaotičnom energijom koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim, piše HRT.

 

Hrvatski

IMT traktori uskoro ponovno u Hrvatskoj i Sloveniji

Otkako je 2018. drugi najveći proizvođač traktora na svijetu – indijski TAFE, kupio brend i tehničku dokumentaciju Industrije motora i traktora - IMT iz Zemuna, nove vlasnike dobila su i imanja IMT-a, no proizvodnja je opstala, ali u drugom obliku. 

 

Kada je 2021. prodan kompleks IMT-a u Zemunu, ABL Solvent je za 77 zgrada i zemljišta platio oko 70 milijuna eura, a na tom mjestu niče stambeno-poslovni kompleks. Tri godine ranije indijski TAFE platio je oko 550.000 eura kompletan brend IMT i pravo korištenja te tehničku dokumentaciju.

 

Hrvatski

Indija će izgurati Japan iz top tri ekonomije svijeta

Indija će do kraja ove godine preteći Veliku Britaniju i postati jedna od pet najvećih svjetskih ekonomija, prema najnovijim predviđanjima jedne konzultantske kompanije.

Nakon toga će joj trebati još samo šest godina da od Japana preuzme titulu treće najveće ekonomije na svijetu, pokazuju rezultati nove studije globalne konsultantske kompanije IHS Markit.

Hrvatski

Bogataš koji ima 20 milijardi dolara ne može doći do njih

Jedan od najbogatijih Indijaca, Pallonji Mistry najnesretniji je milijarder na svijetu.

Naime, on ne može doći do svog ogromnog bogatstva od 20 milijardi dolara, koje je zarobljeno u dionicama najvećeg indijskog konglomerata “Tata Group”, između ostalog, vlasnika firme “Tata Motors”, najvećeg nacionalnog proizvođača automobila.

Hrvatski

ŽIVOT U "PREDIVNOJ ŠUMI": Narod sa samo tri zanimanja

Na granici Indije i Bagladeša nalazi se najveći nacionalni park u svijetu, čiji stanovnici već vjekovima grade kuće od blata i žive od samo tri zanimanja: ribolov, poljoprivreda i sakupljanje šumskog meda. Ova prirodna idila uključuje i prijetnju nekih od najvećih predatora na zemlji, ali još veću opasnost najavljuju prognoze da će ona nestati zauvijek zbog posljedica klimatskih promjena, koje će siromašnim stanovnicima Sundarbansa isporučiti bogatiji žitelji planete.

Hrvatski

NOVA ERA: Ove zemlje će u budućnosti upravljati svijetom!

Indija će naredne godine prestići Veliku Britaniju i Francusku i postati peta najveća ekonomija svijeta, prema novom izvještaju londonskog Centra za ekonomske i poslovna istraživanja (CEBR), piše BiznisInfo.

Uspon Indije je dio trenda u kojem će azijske ekonomije dominirati listom 10 vodećih svjetski ekonomskih sila u narednih 15 godina.  

Dokument CEBR-a „Svjetska ekonomska liga 2018.“ koji je objavljen ovog tjedna, pokazuje da će Kina prestići SAD i postati najveća svjetska ekonomija 2032. godine.

Hrvatski