U zadnjih nekoliko godina časopis Forbes njemačku je kancelarku nekoliko puta proglasio najmoćnijom ženom svijeta.
Merkel je rođena kao Angela Dorothea Kasner 1954. godine u lučkom gradu Hamburgu, ali svega nekoliko tjedana kasnije njezina se obitelj preselila u mali gradić na komunističkom njemačkom istoku, u vrijeme kada je većina obitelji išla u suprotnom smjeru.
Obitelj njezina oca je s jedne strane poljskog porijekla.
Od samog početka školovanja, "Kasi", kako su je zvali vršnjaci, bila je odlična učenica s posebnim interesom za ruski jezik i sovjetsku kulturu.
Merkel je prezime njezinog prvog muža, kolege znanstvenika za kojeg se udala 1977. godine i od koga se razvela četiri godine kasnije.
Diplomirala fiziku, a doktorirala kvantnu kemiju
Radila je kao znanstvenica te je bila jedina žena na odjelu za teorijsku kemiju istočnonjemačke Akademije nauka.
Neki kažu da njezin uspjeh proizlazi i iz njezinog znanstvenog, analitičkog pristupa svim situacijama.

S doktoratom iz kvantne kemije, Merkel je mnogo poznatija po metodičkom i pragmatskom pristupu rješavanju problema, nego po govorničkim floskulama i dalekosežnim političkim vizijama.
Cijepljena od taštine i vješta u izbjegavanju zamki dugog boravka na vlasti, živi u stanu u Berlinu sa svojim sramežljivim suprugom Joachimom Sauerom, također znanstvenikom, kupuje u lokalnom dućanu i provodi praznike šetajući Alpama.
Njezin muž toliko mrzi publicitet da se čak nije pojavio na njenoj inauguraciji 2005. godine, kad je postala kancelarka.

Odlična učenica s posebnim interesom za sovjetsku kulturu
Merkel je postala miljenica kancelara Helmuta Kohla, koji joj postaje mentor i zove "svojom curom".
Nedugo poslije imenovat će je ministricom žena i mladeži u prvoj njemačkoj vladi nakon ujedinjenja.
"Čak i kada je bila samozatajna i tiha... mogli ste osjetiti njezinu snagu", rekla je fotografkinja Herlinde Koelbl, koja već desetljećima jednom godišnje fotografira kancelarku za službene portrete.
U stranci kojom dominaraju muškarci s juga, mahom katolici, žena s komunističkog istoka s dva braka iza sebe i bez djece, bila je i ostala outsider.
Kao stranačka čelnica pomaknula je CDU prema centru provedbom socijalne politike, ukidanjem obveznog vojnog roka i odustajanjem od nuklearne energije.
Privatni život uspješno drži pod kontrolom
Kako živi, gdje kupuje, kuda putuje, gdje je upoznala prvog muža, tko je njen drugi muž, kakav ima stan...
Inače, Angela je ljubiteljica glasne klasične glazbe.
O njoj se zapravo mnogo toga i ne zna, kao, na primjer, da je kratkovida i da vrlo rijetko nosi naočale, uglavnom u novogodišnjem obraćanju naciji, ili na nogometnim utakmicama, a u svim drugim situacijama - kontaktna sočiva.
Za nju se, također kaže da nerado telefonira, ali da veoma strastveno piše SMS poruke, koje u međuvremenu može skoro ''na slijepo'' kucati.
Njen mobilni telefon je njen mobilni ured.
Kada je riječ o mjestima na koja izlazi, navodno se dobro osjeća u jednom berlinskom restoranu, gdje je gostioničar Grk, kuhar Talijan, a ambijent u stilu pariških bistroa.
Merkel je navodno jako dobra kuharica, a njen je kolač sa šljivama čuven.
Kada je riječ o Merkelovoj i njenim odmorima, ona je poznata i po tome što se odmara na isti način kao i milijuni Nijemaca i što ne ide na skupe jahte bogataša koji bi je rado ugostili, niti u ekskluzivne vile.
Jedan dio tajne njenog uspjeha, kako smatraju eksperti za marketing je, zapravo, i u radoznalosti ljudi.

Istina o Merkelovoj se ''servira'' u ''malim zalogajima''- govorilo se u ''vrućoj fazi'' jedne od njenih izbornih kampanja, iz kojih je uvijek izlazila kao pobjednica.
Nijemci ne vide Merkelovu samo kao političarku i fizičarku, već također i kao suprugu, pomalo baku i domaćicu, koja iz prodavnice sama nosi vrećice, čiji se muž, recimo, rijetko žali na njene kulinarske vještine - na varivo od krumpira ili rolnice.
Biografi ističu da je inteligentna, vrijedna i nepodmitljiva
Još nekoliko zanimljivosti...
Tijekom studija Merkel je radila kao konobarica na disko zabavama na sveučilištu.
Navodno se najmoćnija žena svijeta jako boji pasa, nakon što ju je jedan ugrizao, još 1995. godine.
Ruski predsjednik Vladimir Putin, prema pisanju časopisa Foreign Policy, više je puta koristio svoje pse kako bi je prestrašio.
Merkel obožava nogomet i često zna posjećivati njemačke timove u svlačionici da im čestita nakon pobjede.















