vjetropark

Energokul gradi vjetropark snage 200 MW

Vjetroelektrana će se graditi na lokacijama Ranča – Dobretići – Vitovlje malo, u općinama Travnik, Jajce i Dobretići.

 

Energokul iz Travnika planira graditi vjetopark na planini Vlašić sa 34 agregata (stupa) i snage 200 MW.

Trenutno traje faza javnog uvida u zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na okoliš za ovaj projekt, u Federalnom ministarstvu okoliša i turizma.

Hrvatski

Concordia iz Tomislavgrada dobila koncesiju za izgradnju vjetroelektrane

 

Koncesionaru je dodijeljena koncesija za izgradnju vjetroparka Orlokuk, smještenog na području općine Tomislavgrad, ukupne instalirane snage 90 MW


Nakon usvajanja prijedloga Odluka o određivanju koncesionara, odobravanju ugovora o koncesiji i ovlaštenju mjerodavnog ministarstva za potpisivanje ugovora s koncesionarom u vezi izgradnje vjetroparka „Orlokuk“ na prostoru općine Tomislavgrad, potpisan je ugovor između Vlade HBŽ kao koncesora i kompanije Concordia d.o.o. Tomislavgrad kao koncesionara.

Hrvatski

Interenergo razvija u regiji projekte obnovljive energije ukupne snage 200 MW

Slovenska energetska grupa Interenergo, dio austrijskog Kelaga, priopćila je u četvrtak kako razvija projekte obnovljive energije snage preko 200 MW


Interenergo posluje uglavnom u Sloveniji, Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini.

U Hrvatskoj su dosad izgradili vjetroelektranu Jasenica pod Velebitom, a grade vjetroelektranu Bukovica od 6,85 MW. 

U Sjevernoj Makedoniji grade vjetropark Đevđelija snage 30 MW, a u Bosni i Hercegoivini pripremaju gradnju nekoliko vjetroelektrana.

Hrvatski

HBŽ želi graditi vjetropark

Vlada Hercegbosanske županije u srijedu je razmatrala i usvojila Prijedlog odluke kojim iskazuje interes za izgradnju vjetroparkova u cilju korištenja vjetropotencijala za proizvodnju električne energije u toj županiji na području grada Livna te općina Glamoč i Bosansko Grahovo.

 

Vlada je usvojila i Odluku o pristupanju provođenja postupka dodjele koncesije za izgradnju vjetro-parkova u cilju korištenja vjetropotencijala za proizvodnju električne energije HBŽ na području grada Livna te općina Glamoč i Bosansko Grahovo.

Hrvatski

Nijemci žele ulagati u nove vjetroparkove u HBŽ

Glavni ciljevi wpd Adrie, kako su istakli njeni predstavnici, su istraživanja i buduća ulaganja u potencijalne projekte obnovljivih izvora energije, a Hercegbosanku županiju su istaknuli kao iznimno perspektivno geografsko područje za izgradnju budućih vjetroparkova.

 

U uredu predsjednika Vlade HBŽ održan je radni sastanak predsjednika Vlade HBŽ Ivana Vukadina sa Zoranom Obradović, direktorom wpd Adria i Ivanom Šutalom, projekt menadžerom wpd Adria.

Hrvatski

Najava velike investicije u Mostaru

Radi se o investiciji u vrijednosti od 30 milijuna KM, gdje bi Vlada FBiH bila većinski vlasnik. Idejni projekt je urađen, kao i fizibiliti studija.Činjenica je da je situacija s koronavirusom malo promijenila plan, ali nije nas zaustavila u tome da projekt koji nosi od 150 do 200 novih radnih mjesta dovedemo do kraja – otkrio je Džindić.

 

Nermin Džindić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije (SBB) sa suradnicima je posjetio Mostar gdje je održao sastanak s predstavnicima „Koalicije za Mostar 2020“, koju čine SDA, SBB, DF, S BiH i BPS.

Hrvatski

Megaprojekt u Hercegovini napreduje punom parom

Da ovaj projekt ulazi u završnu fazu govori i činjenica da je danas počelo betoniranje temelja za vjetroagregate.

 

U Podveležju iznad Mostara radi se punom parom. Ovdje „Elektroprivreda BiH“ ulaže 162 milijuna KM u izgradnju vjetroparka od 15 vjetroagregata, ukupne snage 48 megavata, 110-kilovoltnu stanicu, priključni dalekovod, pristupne puteve, servisne saobraćajnice te druge prateće sadržaje.

Svaki vjetroagregat je prečnika 18 metara i sadrži 450.000 kubika betona.

Hrvatski

Otvoren najveći vjetropark na Zapadnom Balkanu

Najveći vjetropark na Zapadnom Balkanu "Čibuk 1" otvoren je u Mramorku kod Kovina, u Republici Srbiji.

Investicija je vrijedna 300 milijuna eura, opskrbljivat će električnom energijom 113.000 domaćinstava, i može da spriječi više od 370.000 tona emisije ugljen-dioksida godišnje.

Otvaranje vjetroparka je ključni trenutak za proširenje obnovljivih izvora energije u Istočnoj Europi i pozicioniranja Srbije u sam vrh alternativne energetike u Europi, rečeno je na ceremoniji otvaranja.

Hrvatski