Zamjenik veleposlanika Kine u Bosni i Hercegovini Mjao Dake pustio je jučer u rad najmoderniji plastenički sistem na poljoprivrednom dobru "Starčević" u dobojskom naselju Prnjavor Mali, koji raspolaže suvremenom kineskim tehnologijom i opremom vrijednom 150.000 dolara.
Zamjenik veleposlanika Kine u BiH Mjao Dake pustio je jučer u rad najmoderniji plastenički sistem na poljoprivrednom dobru Starčević.
Riječ je o pilot-projektu prve pametne poljoprivrede koji je plod suradnje nevladinih organizacija, Kineske fondacije za mir i razvoj i Udruženja prijateljstva Kine i BiH, uz aktivno posredovanje kineskog veleposlanstva i potporu grada Doboja.
Vlasnik gazdinstva Jugoslav Starčević pojašnjava kako se kombiniraju dvije vrste poljoprivredne proizvodnje, i to proizvodnja ribe u zatvorenom recirkularnom akvakulturnom sistemu i proizvodnja povrća koja ima epitet biološke i ekološke.
Starčević navodi kako je uz 150.000 dolara u projekat uložio i 50.000 KM vlastitih sredstava.
U okviru projekta izgrađena su dva moderna plastenika od po 500 metara kvadratnih opremljeni savremenim računarom i senzorima, te pomoćni objekt sa strojem i pet bazena za ribu, dominantno šarana, ali i drugih vrsta.
"Suština proizvodnje je da otpad od ribe koristimo za prihranu povrća", objasnio je Starčević. Opisujući princip rada, navodi kako je "mozak" procesa stroj koji uzima vodu iz jezera i puni rezervoare ribom, pa pumpa prečišćava tu otpadnu vodu aminokiselinama kojom se navodnjavaju biljke u plasteniku.
"Trenutno u proizvodnji imamo papriku i zelenu salatu. Došla nam je i nova oprema iz Kine za horizontalnu proizvodnje jagode u plastenicima", kaže Starčević.
On očekuje na godišnjoj razini iz pet rezorvoara proizvesti pet tona ribe, a od oba plastenika do 15 tona povrća.
akta.ba / Manager.ba