NIKO VRGOČ, PROTOTYPE 3D
Tek mu je 19, a o njegovom timu priča se u svijetu biznisa
Manager Regija 27 srpnja, 2024

Unapređivanje medicinske opreme i razvoj simulatora koji budućim kirurzima omogućuje vježbanje delikatnih poteza tek su početni projekti Prototypea 3D iza kojeg stoji Niko Vrgoč, student Fakulteta strojarstva i brodogradnje, a već razvija i prototip robotiziranih invalidskih kolica. Paralelno, proizvodi posebne volane za gamere, surađivao je i s testnim vozačem Rimac automobila. Za FORBES Hrvatska ispričao je detalje o projektima i planovima... 


Devetnaestogodišnji student prve godine Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu Niko Vrgoč prvi je poslovni projekt Sim Racing Prototype pokrenuo još kao srednjoškolac. Lani je pokrenuo i drugi, Prototype 3D, s kojim je već osvajao i nagrade na startup natjecanjima, a uskoro očekuje i injekciju fonda rizičnog kapitala.

“Mladi su to dečki, ali rade jako ozbiljan posao i to s velikim zanosom”, kaže jedan hrvatski startupovac opisujući ekipu predvođenu Vrgočem koja se okupila u Prototypeu 3D. Kao što i ime govori, bave se 3D printanjem, prototipiranjem, CAD modeliranjem, elektronikom i programiranjem.


Dva proizvoda za godinu dana

Uz sve to, u nešto više od godinu dana koliko postoji, Prototype 3D napravio je i dva proizvoda. Prvi je Angler, medicinski 3D printer pomoću kojeg su u suradnji sa zagrebačkim Medicinskim fakultetom razvili simulator za kirurgiju. Proizvod je to pomoću kojeg studenti medicine mogu usavršavati vještine operiranja koljena.

“Izradili smo alat nalik pištolju s kamerom koji izgleda realistično poput pravog instrumenta kojim se obavlja operacija i razvili smo prikladni simulator. Zahtijevalo je to brojne sastanke s predstavnicima Medicinskog fakulteta kako bismo doista razumjeli njihove potrebe. Na tom su fakultetu tri naša proizvoda pomoću kojih su dosad održane 33 radionice. Sada dogovaramo isporuku i jednom europskom veleučilištu”, kaže Vrgoč.

Ljeto je u punom jeku, a on radi jedan posao ujutro, drugi popodne, dok se navečer bavi projektima.

“Takva mi je radna etika od 14. godine”, smije se efesbeovac iz Zaboka na čuđenje što se tako junački primio posla.

 

Poduzetnički duh od djetinjstva

“Oduvijek sam imao dozu poduzetničkog duha. Još kao mali izrađivao sam drvene praćke i prodavao ih. Već s 11 godina eksperimentirao sam s elektronikom, a prvi 3D printer složio sam sa 15 godina. Tako je to krenulo. Zajedno s partnerom iz Rijeke ubrzo sam proizvodio i prodavao 3D printere, a s time sam do danas nastavio”, ispričao je kako je izgledao početak njegovog poslovnog puta u dobi kad se većina njegovih vršnjaka uglavnom bavila domaćom zadaćom i ponekom izvanškolskom aktivnosti.

Kaže kako ga često pitaju što ga to motivira, ali kako odgovor na to pitanje zapravo i ne zna. “Volim osvajati natjecanja, ima neke vatre koja me gura da danonoćno radim i to mi odgovara”, jednostavno će Vrgoč.

 

Robotizirana invalidska kolica

Sada radi na prototipu za svoj drugi proizvod – robotizirana invalidska kolica RoboLift. Ta kolica opremljena su pneumatskim pogonom koji omogućuje podizanje pacijenta iz sjedećeg položaja u ležeći na visinu bolničkog kreveta. Ideja je da se olakša posao medicinskom osoblju koje zbog podizanja pacijenata nerijetko ima probleme s kralježnicom.

U razvoju RoboLifta trebala bi im pomoći i financijska injekcija kojoj se nadaju. Naime, u pregovorima su s fondom rizičnog kapitala koji je spreman u njihovu ideju uložiti 700 tisuća eura.

Uz Vrgoča u timu je i njegov prijatelj Matej Gongola, on mu se prvi pridružio, a odnedavno su dio ekipe i mehanički inženjer Leonardo Špiranec te softver developer Patrik Kos.


Suradnja s Rimčevim testerom vožnje

Sim Racing Prototype koji proizvodi volane i opremu za simulatore vožnje postoji nešto duže, od rujna 2021. godine i već ima komercijalne proizvode. “Surađivali smo s poznatim rally vozačima, testnim vozačima Rimca i prodajemo naše proizvode po cijeloj Europskoj uniji“, ističe Vrgoč.

U razvoju RoboLifta trebala bi im pomoći i financijska injekcija kojoj se nadaju. U pregovorima su s fondom rizičnog kapitala koji je spreman u njihovu ideju uložiti 700 tisuća eura.

Objasnio je kako je njihov volan kompatibilan sa svim brendovima gejmerske opreme, a korisnicima nude repliku volana pravog trkaćeg automobila. Uz to razvijaju i personalizirane simulatore vožnje. Volane proizvode u suradnji s tvrtkom iz Kine kod koje naručuju dijelove, a potom ih sami ručno sastave.

Mjesečno isporuči 15-ak volana, što nije malo jer riječ je o proizvodu koji nije baš jeftin, pojasnio je prvi čovjek Sim Racing Prototypea. Tržište je njihove volane dobro prihvatilo, a za simulatore im je dobru promociju donijela suradnja s vozačima rallyja i Rimčevim testnim vozačem Dariom Šamcem.

“Tražili su da izradimo personalizirani simulator vožnje i isporučili smo to u tjedan dana. Zahvaljujući tome, ali i pristupačnoj cijeni te kvaliteti proizvoda, oni su nas promovirali. Nakon toga napravili smo još 20-ak simulatora vožnje”, ispričao je.

Svjestan je kako je tržište 3D printanja u Hrvatskoj poprilično zasićeno. Ipak, ima ideju kako se na njemu istaknuti. Želja mu je da ostane dostupan svima, i onima koji nemaju velike narudžbe, te da se te narudžbe i kad narastu, rješavaju brzo. Uvjeren kako će u tome uspjeti ne planira ulaganja u marketing, već se oslanja na to kako će zadovoljni klijenti njegove usluge preporučivati drugima.


Forbes Hrvatska | Manager.ba

 

Video
BERBA URANILA
Kakva će vina doći od ovogodišnje berbe?
ANER KRUŠKONJA, OBRTNIČKA KOMORA HNŽ
Koliko se danas isplati biti obrtnik
DAMIR UZUNOVIĆ, BUYBOOK
Mi smo išli naopačke