Jučer je počelo dvanaesto izdanje NetWork konferencije, najvećeg i najrelevantnijeg poslovno-tehnološkog događaja u Bosni i Hercegovini i regiji.
Trodnevni događaj, kojeg tradicionalno u Neumu organizuje agencija Communis, okupio je više od 1.100 stručnjaka, inovatora i poslovnih lidera, kako bi raspravljali o najnovijim tehnologijama, izazovima i prilikama u poslovnom svijetu. Slogan ovogodišnje konferencije "The Power of Connection" naglašava važnost povezivanja ideja, ljudi i tehnologija za stvaranje novih rješenja i prilika u digitalno orijentiranom društvu.
Prvi dan konferencije, poznat kao Business Day, donio je ključne diskusije o digitalizaciji u različitim sektorima Bosne i Hercegovine, sa fokusom na inovacije u eCommercu, zdravstvu, finansijskim uslugama te digitalizaciji servisa javne uprave.
Prvi panel, eCommerce Matrix: Europska razina vs. BiH realnost – koju pilulu biramo?", istražio je izazove i mogućnosti razvoja eCommerca u našoj zemlji u odnosu na naprednija tržišta Europe. Rasprava je pružila uvid kako lokalne kompanije mogu prilagoditi evropske modele digitalnog poslovanja i suočiti se sa domaćim izazovima.
Panel o digitalizaciji u zdravstvu eHealth u Bosni i Hercegovini – Most između inovacija i brige za pacijente predstavio je mogućnosti koje digitalna rješenja donose za unapređenje zdravstvenog sustava u BiH, sa posebnim fokusom na telemedicinske usluge i digitalne zdravstvene kartone.
Poslijepodnevni program počeo je panelom Iskorak ili zastoj? Regulatorni izazovi evolucije digitalnog bankarstva, koji je obradio važne zakonske promjene koje omogućavaju dalji razvoj digitalnih financijskih usluga u BiH, poput usvajanja Zakona o elektroničkom novcu i regulacija vezanih za spriječavanje pranja novca i financiranja terorizma. Nakon toga, uslijedio je razgovor sa FinTech stručnjacima Istraživanje izvan granica, u kojemu su sudionici podijelili svoja iskustva o globalnim trendovima u razvoju FinTech ekosistema i kako se ovi trendovi mogu primijeniti na tržištu Bosne i Hercegovine.
Jedna od ključnih sesija bila je i diskusija o tome kako Europska unija podržava digitalizaciju privatnog i javnog sektora u BiH, s posebnim naglaskom na projekte kao što je e-Wallet, sistem za elektroničku identifikaciju građana. Razmatrano je kako se BiH može priključiti ovim inicijativama i iskoristiti EU fondove za dalju digitalizaciju.
Napredak u digitalizaciji javne uprave bio je u fokusu panela pod nazivom Digitalizacija servisa javne uprave: Što je postignuto i što nas čeka? rasprava je obuhvatila konkretne rezultate, a panelisti su se osvrnuli na postignuća i izazove postavljene tokom prošlogodišnje konferencije.
Poseban naglasak stavljen je na poboljšani protok dokumenata između institucija i uvođenje digitalnih certifikata, kao i izazove pune digitalne transformacije, koji se moraju prevazići kako bi digitalni servisi postali potpuno funkcionalni i dostupni građanima. Saznali smo kako napreduje korištenje digitalnih certifikata za poslovnu zajednicu u BIH koja podnosi PDV prijave i sudjeluje u međunarodnom provozu roba u i iz BiH
Službeni dio dana je zaključen inspirativnim Keynote predavanjima koja su pružila uvid u najnovije trendove u oblastima cyber sigurnosti, digitalizacije javnih servisa i tehnoloških inovacija.
Paula Januszkiewicz, jedna od najpoznatijih stručnjakinja za cyber sigurnost, iznijela je ključne prijetnje i rješenja u zaštiti podataka, ističući važnost stalnih inovacija u ovom sektoru. Damir Dizdarević, direktor sadržaja Network konferencije a ujedno i direktor kompanije Logosoft d.o.o. Sarajevo, predstavio je ključna obilježja današnjih tehnoloških trendova kao i bitne sadržaje naredna dva dana konferencije. Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), podijelio je uvide o napretku digitalizacije javnih servisa, naglašavajući transformaciju IDDEEA iz organizacije koju većina poznaje kao izdavača putovnica i osobnih karata u ključnog nositelja procesa digitalizacije usluga za građane BiH. Predavanja su jasno pokazala kako tehnološki napredak dolazi kroz sinergiju tehnologije, politike i potreba građana.
U naredna dva dana konferencije, sudionici će biti u prilici da prisustvuju više od 90 kvalitetnih predavanja raspoređenih na šest pozornica. Preko 100 istaknutih domaćih i međunarodnih govornika, sa bogatim praktičnim i predavačkim iskustvom, prezentovaće najnovije trendove i inovacije. A kao kruna svega, sutrašnji ekskluzivni koncert Gibonnija obećava nezaboravno muzičko iskustvo koje će upotpuniti atmosferu konferencije.
Konferencija je podržana od strane platinum sponzora Aircash, Logosoft i Wiener osiguranje VIG, uz mnogobrojne druge sponzore, partnere i prijatelje konferencije. Trajat će do 25. 10. 2024. godine, a osim prilike za sticanje novih znanja, NetWork nudi i izvanrednu priliku za širenje poslovnih veza i uspostavljanje novih suradnji.
PR | Manager.ba