Rafinerija nafte Brod, pravni sljednik Rafinerije nafte Bosanski Brod, traži nekretnine i desetke tisuća metara četvornih zemljišta na području Ploča i Rogotina.
Riječ je o terminalu tekućih tereta u Slobodnoj zoni Luke Ploče na površini od 150.000 četvornih metara, vezu za tankere, pretakalištu autocisterni, punilištu vagona, cestovnim i željezničkim prometnicama, armiranobetonskim spremnicima ukupnog kapaciteta 81.250.000 metara kubičnih s pratećim objektima.
"Brdo" u Rogotinu
U Rogotinu traže 79.000 metara četvornih zemljišta na području brda Trovra. U tužbi podnesenoj prije godinu i pol dana tvrde kako je Rafinerija nafte Bosanski Brod bila nositelj prava korištenja nekretnine od 1966. godine do nove izmjere i formiranja zemljišne knjige za k.o. Rogotin.
Krajem srpnja 1991. stupio je na snagu Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji propisuje KAKO vlasnik poljoprivrednog zemljišta u društvenom vlasništvu postaje RH. Stoga je Trgovački sud u Dubrovniku odbio zahtjev Rafinerije nafte Brod, kojoj još preostaje žalba Visokom trgovačkom sudu.
Nekretnine u luci Ploče
Kada je riječ o Slobodnoj zoni u Luci Ploče, Rafinerija nafte Brod podnijela je u ožujku ove godine Županijskom državnom odvjetništvu u Dubrovniku zahtjev za mirno rješenje spora protiv RH. Dubrovački vjesnik piše kako je to, ustvari, preduvjet za tužbu.
Rafinerija nafte Brod poziva se na Ugovor o udruživanju sredstava sklopljen 1976. godine za "izgradnju postrojenja za pretovar, uskladištenje i otpremu nafte, naftnih derivata, lužina i ostalih tekućih roba i o njihovom korištenju" između Energoinvestovih OOUR-a Energopetrol Sarajevo, Rafinerija nafte Bosanski Brod i Tvornica Glinice Mostar.
Tvrde kako je visina uloga nekadašnje pravne osobe – Rafinerija nafte Bosanski Brod u ukupnoj investiciji 23,5%, te su sukladno ugovoru ostala trajno vlasništvo ulagača.
U Lučkoj upravi Ploče smatraju kako nema pravne osnove za ovaj zahtjev.
Manager.ba