KORIDOR VC
Potpisan ugovor o dva kredita vrijedna 150 miliona eura
Manager.ba/capital.ba BiH 27 travnja, 2018

Ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda potpisao je juče u Sarajevu sa predstavnicima Evropske investicione banke ugovore o finansiranju projekata na Koridoru “Vc” – Mostar jug i Zenica sjever, ukupne vrijednosti 150 miliona evra. 

Bevanda je ugovore potpisao sa šefom Odsjeka Evropske investicione banke za kreditiranje za Sloveniju, Hrvatsku i zapadni Balkan Mateom Rivelinijem i šefom Odjeljenja za pravne poslove Masimom Novom u prisustvu članova Predsjedništva BiH i predsjednika Evropskog savjeta Donalda Tuska, koji je danas posjetio BiH.

Krediti će biti upotrijebljeni za izgradnju dvije nove dionice auto-puta od vitalnog značaja i podržani su garancijom iz budžeta EU.

Projekti Mostar jug i Zenica sjever na Koridoru “Vc” nalaze se u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Zeničko-dobojskom kantonu i dio su Panevropskog koridora koji povezuje Mađarsku i istočnu Hrvatsku sa BiH i Jadranskim morem u području luke Ploče.

Projekat će skratiti vrijeme putovanja i gužve u saobraćaju, te povećati bezbjednost na putevima, ističu iz Evropske investicione banke.

Očekuje se da projekat olakša trgovinu, razvije turizam, promoviše regionalni i nacionalni ekonomski rast i na kraju, doprinese ekonomskom i društvenom povezivanju u regionu.

Evropska investiciona banka do sada je odobrila finansiranje projekata u vrijednosti od gotovo 2,5 milijarde evra u BiH, uključujući i današnje kredite, i već je uložila gotovo 700 miliona evra na zapadnom Balkanu kao doprinos ekonomskoj otpornosti u regionu.

Povezani članci

1

2

Video
EMIL BALAVAC, MINSTAR TRGOVINE, TURIZMA I ZAŠTITE OKOLIŠA HNŽ
Prirodni resursi ne smiju biti tu samo za zaradu i masovni turizam
DR. SC. IGOR ŽIVKO
Nameti na plaću su nam daleko veći od onih u okruženju
KRISTINA MARIĆ
Osobni rast i razvoj nikada ne prestaju