Iako se prvotno najavljivala gradnja vjetroelektrane snage 450 MW, zbog praga prijenosa EES-a, snaga će tek neznatno biti veća od 300 MW.
Vjetroelektrana Snaga istoka kod Bora korak je bliže izgradnji, a nedavno je završen i javni uvid u Plan detaljnje regulacije za područe ove vjetroelektrane piše E-kapija.
Investitor vjetroelektrane snage 300 MW je tvrtka Snaga Istoka doo iz Đurđevca kod Blaca, u većinskom vlasništvu bosanskohercegovačke tvrtke Lager d.o.o. Posušje.
Planira se postavljanje 46 vjetrogeneratora, a ukupna snaga vjetroelektrane bit će do 300 MW.
- Instalirana snaga vjetroelektrane (kao zbir instaliranih snaga vjetrogeneratora) bit će nešto veća od odobrene snage na pragu prijenosa EES-a, a u cilju pokrivanja internih gubitaka mreže vetroelektrane.
Sredinom 2022. godine Gradsko vijeće grada Bora usvojilo prijedlog odluke o izradi plana detaljne regulacije područja vjetroelektrane Snaga istoka na teritoriji grada. tada je obznanjeno kako će se vjetroelektrana prostirati na potezu Veliki krš, planina Stol i Deli Jovan "sa snagom 450 MWh".
NASTAVAK ULAGANJA U OBNOVLJIVE IZVORE
Lager iz Posušja preuzeo projekt velikog vjetroparka u Srbiji
Lager je ljetos preuzeo projekt i postao većinski vlasnik vjetroparka SNAGA ISTOKA u Srbiji ukupne snage 300 MW, procijenjene investicijske vrijednosti preko 360 milijuna eura.
Radi se o najvećem trenutnom projektu vjetroelektrana u regiji koji je dobio uvjete priključenja te se po dinamičkom planu razvoja gradnja očekuje već krajem iduće godine.
Uz vjetroelektrane u Hrvatskoj, Lager je u prošloj godini kupio već dvije kompanije koje imaju projekte solara u Bosanskom Petrovcu u BiH ukupne snage 150 MW, i to od njemačke kompanije Promondis vlasnika Bertholda Brentrupa i AT Solar od Aleksandra Aćimovca.
Manager.ba