Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić i ministri Toni Kraljević i Vojin Mijatović obratili su se nakon tematske sjednice Vlade FBiH o fiskalnoj reformi i obznanili kako su "usvojene određene odluke".
"Mi smo danas na sjednici Vlade FBiH usvojili Nacrt zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija, što je ključni korak za sve ostale korake u fiskalnoj reformi. Bez obzira kako to zvučalo, ne želeći stavljati teret na leđa, vidjeli smo kroz isplate finansijske pomoći radnicima kako ne postoji širok konsenzus i spremnost za odricanje. Ne vjerujem kako bi smanjivanje doprinosa poručio spektakularan broj novozaposlenih u FBiH", rekao je Nikšić.
Objasnio je i koji su dalji koraci u "ovoj proceduri".
Fiskalizacija na teret državnih telekom operatera!?
Planirano je Nacrt zakona o fiskalizaciji financijskih transakcija razmatrati 27. studenoga u Predstavničkom domu FBiH, a zatim i u Domu naroda najavio je Nikšić i nastavio: "Nakon toga imat ćemo kraći rok za javnu raspravu. Sa zakonom o fiskalizaciji se stvaraju pretpostavke da do nove godine usvojimo zakon i on stupi na snagu naredne godine te stvorimo pretpostavke za provedbu platforme. Pratit ćemo razvoj situacije, prihode u proračunu i na osnovu toga donositi odluke kao što su izmjene zakona o doprinosima gdje bismo stvorili pretpostavke za rasterećenje poslodavaca i bolji status radnika", poručio je Nikšić.
Govoreći o najavi uvođenja online fiskalizacije naglasio je kako će se, uz pomoć telekom operatera, izaći u susret tvrtkama.
"U stalnoj smo komunikaciji s oba naša telekom operatera. Gledat ćemo da poslodavci, porezni obveznici, nemaju nikakvih dodatnih troškova i nove ćemo moderne aparate riješiti preko telekom operatera", rekao je Nikšić.
"Cilj je suzbijanje utaje poreza i maksimalno minimiziranje tzv. sivog tržišta, zatim suzbijanje nelojalne konkurencije i podizanje svijesti o važnosti preuzimanju računa, modernizaciji poreznog sustava i omogućivanje elektroničkih evidentiranja podataka i sve to donosi novost - centralnu platformu za fiskalizaciju koja će biti kolektor ovih informacija najavio je ministar financija Toni Kraljević.
Ovim se, kako dodaje, radi na većem nadzoru i kontroli te sprječavanju porezne utaje, a cilj je i poboljšanje naplate prihoda.
Novo: "Radni učinak" kao neoporeziva kategorija
Umjesto zakona o minimalnoj plaći od 1.000 KM koja je ranije obećavana, Vlada FBiH planira donijeti uredbu kojom će se poslodavcima omogućiti radnicima koji imaju primanja ispod 1.000 KM mogu uplatiti određeni nadoknadu bez oporezivanja. Naprimjer, ako je nekome plaća 800 KM, poslodavac će moći radniku uplatiti 200 KM i za taj iznos neće platiti porez.
"Ovo samo po sebi ne rješava problem koji sam spomenuo. Kao drugu točku smo imali Zakon o dopunama Zakona o porezu na dohodak što će ići u parlament u skraćenom postupku. Uvodimo kao neoporezivu kategoriju radni učinak radnika. Usvajanje tog zakona stvara pretpostavke do kraja godine donijeti uredbu o obveznim minimalnim primanjima radnika čime ćemo zaštititi 270.000 radnika koji imaju primanja manja od 1.000 KM te stvoriti pretpostavke da sa toplim obrokom i drugim primanjima imaju veća primanja od onih koji su planirani zakonom o minimalnoj plaći. Na taj način želimo omogućiti poslodavcima isplaćivati bolju podršku, a imati manje doprinose od onih koje bi imali radikalnom reformom od 28,5%", istakao je Nikšić.
Ministar Toni kraljević kaže kako je plan dati mogućnost poslodavcima da zaposlenicima mogu dati određenu nadoknadu bez oporezivanja.
Ovim se radni učinak radnika uvodi kao neoporeziva kategorija. Stvaraju se uvjeti do kraja godine donijeti uredbu o obaveznim minimalnim primanjima radnika u FBiH kojom će se zaštititi 270.000 radnika u FBiH, koji prema podacima, imaju primanja manja od 1.000 KM.
Poslodavci moraju isplatiti preko 1.200 KM
"Ni ovaj put od 1. siječnja 2025. godine plaća neće biti 1.000 KM, ali niti jedan poslodavac neće moći isplatiti ispod 1.200 KM i više, ovisi koliko će to točno biti kad usvojimo izmjene i dopune.", najavio je ministar rada i socijalne politike Vojin Mijatović.
Ove reforme Mijatović je opisao kao ozbiljnu priču.
"Bez dileme ulazimo u jednu ozbiljnu priču za FBiH u kojoj ćemo podmiriti ono što je socijalni jaz. Kada odlučimo, pratit ćemo spuštanje razine doprinosa i napravit će se rezerva za razvojnu komponentu proračuna", zaključio je Mijatović.
Manager.ba