NAJBRŽE RASTUĆE SREDNJE EUROPE
Na Deloitteovom popisu našle se dvije tvrtke iz BiH
Manager BiH 14 studenog, 2024
Izvor fotografije:
ilustracija Manager.ba

Na ovogodišnjem Deloitteovom popisu najbrže rastućih tehnoloških tvrtki Srednje Europe u posebnoj kategoriji našle su se i dvije tvrtke iz Bosne i Hercegovine. 

 

Više od 400 tvrtki iz 17 zemalja prijavilo se na ovogodišnji natječaj za 50 najbrže rastućih tehnoloških tvrtki, koji već 25. godinu provodi Deloitte na razini Srednje Europe.

Pedeset od njih uspjelo je ostvariti plasman na rang-listu u glavnoj kategoriji ove godine. Dolaze iz sedam zemalja i sedam sektora industrije, pri čemu su, kao i u prethodnim natječajima, dominirale softverske tvrtke. Njihova prosječna stopa rasta bila je 1.604%, što je više od lanjskih 1.502%.

Stopa rasta temelji se na prihodima koje su tvrtke ostvarile između 2020. i 2023. godine. 

Kao i u prethodnim godinama, softverske tvrtke dominiraju rangiranjem s 28 plasmana, fintech ima 7 predstavnika, a slijede mediji i zabava s 5 te tehnologija zaštite okoliša s 4, dok ostali sektori, hardver, zdravstvo i životne znanosti te komunikacije, imaju po 2 plasmana.

Opet su poljske i češke tvrtke s po 17 plasmana 'preuzele' većinu tablice, što je razumljivo s obzirom na veličinu tržišta u tim zemljama, a tradicionalno ih slijedi Hrvatska s četiri plasirane tvrtke.

 

NAJBRŽE RASTUĆE SREDNJE EUROPE 2023

Deloitte izdvojio tri brzorastuće tvrtke iz Bosne i Hercegovine

Ovogodišnji pobjednik u kategoriji"Technology Fast 50 je Oddin.gg s rastom od 7.958%, češka softverska tvrtka koja je razvila platformu za povezanu analizu podataka, proračune kvota i druge alate u području elektroničkih sportova i sportskog klađenja.

Druga je također češka softverska tvrtka MAGU® s rastom od 4.248%, koja je razvila vlastitu platformu za prodaju proizvoda za osobnu njegu i prirodnih dodataka prehrani. Latvijska fintech tvrtka SIA JEFF, koja je razvila sustav za kreiranje personalizirane ponude korisničkog iskustva u trgovinama i na online platformama, zauzela je treće mjesto s rastom od 3.652%. 


Mlade tvrtke u usponu

U kategoriji tvrtki u usponu nalaze se mlade tvrtke koje se nisu mogle kvalificirati u glavno Fast 50 rangiranje. I u ovoj kategoriji dominiraju softverske tvrtke s ostvarenih 15 plasmana od ukupno 25, a prednjače tvrtke iz Češke sa 7 i Poljske s 5 plasiranih, slijede ih Hrvatska s 4, Slovačka i Rumunjska s 3, Srbija s 2 i Mađarska s 1 plasiranom tvrtkom.

Pobjednik ove kategorije je češka fintech tvrtka Patron GO s rastom od 1169 %, koja je razvila platformu koja u potpunosti i automatski provjerava sva korisnikova redovita plaćanja i transakcije te štedi vrijeme i nudi opcije za optimiziranje osobnih financija. 


CE Tech Rocketship!

U partnerstvu Deloittea s Google Cloudom na nivou Srednje Europe, ovo je treća godina u kojoj su zajedno dodijelili posebnu nagradu "CE Tech Rocketship!" tvrtki koja je najviše doprinijela razvoju visokokvalitetnih, skalabilnih rješenja koja zadovoljavaju čak i najzahtjevnije korisnike.

Ove godine, zajednički žiri sastavljen od predstavnika Deloittea i Google Clouda odabrao je jednog pobjednika i četiri tvrtke za posebnu pohvalu. Pobjednik je rumunjska softverska tvrtka DRUID, koja je razvila end-to-end platformu vođenu umjetnom inteligencijom i chatbot rješenjima, a koja omogućava automatizaciju poslovnih procesa i unapređenje korisničkog iskustva. Posebno pohvaljene tvrtke su Hermix iz Rumunjske, Born Digital iz Češke, Seerlinq iz Slovačke i Questpass iz Poljske.


Zvijezde pozitivnog utjecaja

Četvrta kategorija označava izvrsnost u tehnološkim tvrtkama Srednje Europe u sklopu programa Fast 50 je Impact Stars, koja je prvi put uvedena 2020. godine.

"Ova jedinstvena klasifikacija obuhvaća tvrtke koje uspješno povezuju izvrsne proizvode ili usluge s pozitivnim utjecajem u barem jednom od sljedećih područja: društvo, poslovanje, inovacije, okoliš i raznolikost. Umjesto mjerenja rasta prihoda, u ovoj kategoriji fokusiramo se na izvanredan pozitivan utjecaj koji ove tvrtke ostvaruju u našem društvu", naglasili su iz Delloitea. 

U ovoj kategoriji izlistane su i dvije tvrtke iz BiH, Zira i Walter Code.  


Manager.ba

 

 

Povezani članci

1

2

Video
EMIL BALAVAC, MINSTAR TRGOVINE, TURIZMA I ZAŠTITE OKOLIŠA HNŽ
Prirodni resursi ne smiju biti tu samo za zaradu i masovni turizam
DR. SC. IGOR ŽIVKO
Nameti na plaću su nam daleko veći od onih u okruženju
KRISTINA MARIĆ
Osobni rast i razvoj nikada ne prestaju