Odličan tim je raznovrstan tim, i to podrazumijeva i različite generacije. Dok često čitamo naslove o uposlenicima generacije Z kao "privilegiranim" i "lijenim", zaboravljamo kako je to često pokazatelj menadžera koji ne zna kako pravilno motivirati. Generacija Z i mlađi talenti mogu biti sjajan dodatak timu, jer unose svježe ideje, doprinose prihvaćanju novih trendova i informacija i uvode nove tehnologije koje mogu povećati učinkovitost rada.
Ako se očekuje kako će generacija Z činiti 27% radne snage do 2025. godine, ima smisla rano početi iskorištavati njihove vještine.
Budite aktivni na društvenim mrežama
Trebate biti prisutni tamo gdje su talenti, a danas je to mjesto na društvenim mrežama. Međutim, nije dovoljno biti prisutan na bilo kojoj društvenoj mreži. Dok većina pripadnika generacije Z možda još uvijek ima profil na Facebooku, popularnost ove platforme među ovom generacijom opada. Mnogi je koriste za kupovinu, a ne mjesto za povezivanje ili angažiranje. Umjesto toga, trebali biste postavljati sadržaj na platformama kao što su TikTok, Instagram, pa čak i Snapchat, gdje provode većinu svog vremena dijeleći svoje živote i otkrivajući nove prilike.
Nije dovoljno ni samo biti prisutan na ovim platformama. Potrebno je stvarati sadržaje koji su angažirajući i autentični, koji ih potiču na razmišljanje. Istaknite kulturu vaše kompanije i predstavite glasove vaših mladih uposlenika, ukoliko ih imate. Ako želite podići stvari na višu razinu, možete pokazati svoju posvećenost pitanjima koja su njima važna, posebno u pogledu raznolikosti i održivosti.
Fokusirajte se na ono što generacija Z želi
Talenti iz generacije Z imaju drugačije želje i potrebe u odnosu na prethodne generacije. Za mnoge od njih, posao nije samo plaća. Osobe generacije Z žele znati kako dijele iste vrijednosti sa svojim poslodavcima i manje su voljni raditi prekovremeno ili trpiti toksično radno okruženje, čak i ako to znači veću plaću.
Njima je važna ravnoteža između poslovnog i privatnog života i očekuju od poslodavaca poštivanje njihovog vremena. Najmlađi na tržištu rada su vidjeli kako su njihovi roditelji žrtvovali praznike i vikende dok su pokušavali izgraditi svoje karijere, pa su odlučni izbjeći takve vrste kompromisa.
Možda najvažnije, oni žele raditi za kompanije koje nudi određenu fleksibilnost.
Ako je moguće, razmislite o pružanju hibridnih ili radnih aranžmana na daljinu. Time ćete pokazati kako vjerujete u njihovu sposobnost efikasno upravljati svojim vremenom, a to će osnažiti želju za lojalnosti vašoj organizaciji.
Promovirajte mlade talente
Ranim promoviranjem mladih talenata poručujete mladim radnicima kako cijenite njihov doprinos i vidite ih kao ključni dio budućnosti vaše kompanije. Kada imate mlade menadžere možete značajno pokazati kako postoje jasni putevi rasta i napredovanja unutar vaše organizacije, što je veliki motivator za generaciju Z.
Ako želite podići stvari na višu razinu, možete istaknuti karijerne napretke vaših zaposlenih iz generacije Z u vašim naporima na novačenju. Primjerice, preporuka vašeg najmlađeg menadžera može se dobro uklopiti na vašoj web stranici, društvenim mrežama, u newsletter-ima ili tijekom događaja novačenja.
Ne oklijevajte mlađe menadžere staviti u prvi plan kao lice vaše kompanije. Time pokazujete potencijalnim kandidatima kako ste posvećeni njegovanju i razvoju mladih profesionalaca. Na taj način ne samo kako privlačite mlade talente, već i stvarate dinamičnije, inovativnije i naprednije radno okruženje.
Budite kreativni u procesu novačenja
Ako postoji nešto na što generacija Z doista reagira, to je kreativnost. Tradicionalne metode slanja biografija i prolaska kroz intervjue su provjerene, ali nema štete u pokušaju nečeg novog.
Umjesto tradicionalnog životopisa, možete tražiti od kandidata video-biografiju. Ovo ne samo kako prikazuje njihovu osobnost i komunikacijske sposobnosti, već vam daje i uvid u njihove tehničke vještine.
Umjesto uobičajenog intervjua, možete organizirati zabavnu radionicu gdje kandidati mogu demonstrirati svoje znanje o ulozi i raditi s drugima u realnom vremenu. To može uključivati aktivnosti rješavanja problema, grupne projekte ili čak igranje uloga koje odražavaju izazove posla.
Ovi i drugi pristupi pomoći će vam privući mlade talente i vaš proces novačenja učiniti angažiranijim i relevantnijim za njihove vještine.
Najvažnije je da ovi pristupi vašu kompaniju naprave prepoznatljivom kao organizaciju koja je usmjerena budućnosti.
Izvor: Forbes BiH
Prijevod i prilagodba: Manager.ba