Po postojećem sustavu gospodarska su društva pod velikim pritiskom zbog kratkih rokova, pod prijetnjom sankcija nakon probijanja zakonskog roka.
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH jučer je usvojio izmjene Zakona o PDV-u, ali ne onako kako su očekivali gospodarstvenici. Zahtjev poslodavaca bio je rok za prijavu PDV-a pomjeriti do kraja mjeseca umjesto do 10. u mjesecu.
Udruga poslodavaca u FBiH još prije nekoliko godina uradila je Prijedlog zakona o PDV-u, koji je postao sastavni dio integralnog seta propisa pod nazivom "Šta poslodavci očekuju od vlasti".
Bolja i brža realizacija
Direktor Udruge poslodavaca FBiH Mario Nenadić, podsjetio je kako su rješenja iz ovog dokumenta predstavili svim razinama vlasti, prije i nakon izbora, te očekuju bolju i bržu realizaciju tog dokumenta, budući da je cilj tih prijedloga unapređenje poslovnog okruženja u FBiH i čitavoj BiH.
"Izmjene Zakona o PDV-u dio su tog paketa. Taj prijedlog Udruge poslodavaca u FBiH obuhvatao je nekih 5-6 ključnih izmjena, a u okviru prijedloga bila su i dva prijedloga prema kojima je bilo predloženo povećanje, tj. podizanje propisanog praga za ulazak u sustav PDV-a s 50.000 KM na 100.000 KM i drugi - pomjeranje roka za prijavu PDV-a, umjesto do 10. u mjesecu, do kraja mjeseca. Prvi prijedlog je usvojen, drugi odbijen", rekao je Nenadić za Dnevni avaz.
Podsjeća kako je malo pitanja iz oblasti gospodarskog poslovanja koja u našem ustavnom uređenju pripadaju državnom nivou vlasti.
Ključni prijedlog
"Utoliko smatramo kako je propuštena prilika izmjenama ovog propisa na razini BiH olakšati poslovanje svim gospodarskim subjektima u BiH. Sigurno je dobro đto je usvojen ovaj prvi prijedlog u svezi s podizanjem praga za ulazak u sustav PDV-a i to će olakšati poslovanje jednom dijelu poslovnih subjekata. Međutim, mnogo je važnija bila ova druga predložena izmjena i ona je bila ključni prijedlog, a to je, ustvari, pomjeranje roka za podnošenje PDV prijava sa 10. u mjesecu na kraj mjeseca. Radi se o stvarnom interesu poreznih obveznika kako bi se olakšao sustav prijavljivanja i plaćanja PDV-a, dobilo na vremenu za realizaciju ove zakonske obaveze, a time i racionalizirali kapaciteti za poslovanje po ovom pitanju", naglašava Nenadić.
U postojećem sustavu gospodarska društva su pod velikim pritiskom zbog kratkih rokova, pod prijetnjom su inspekcija nakon probijanja zakonskog roka…
"Ovo je bila prilika makar ublažiti i negativna zakonska rješenja po poslodavce, prema kojima se plaćanje PDV-a podrazumijeva i na još nenaplaćene fakture, što je posebno otežavajuće za one male i nerazvijene gospodarske subjekte. Šteta je zaista što ovo rješenje nije usvojeno, a javnu i jednoglasnu potporu dali su im zajednički i Udruga poslodavaca u FBiH i Unija poslodavaca RS. Ali nećemo odustati, mi ćemo redovnim putem i dalje tražiti usvajanje ovog i nekih drugih rješenja u vezi s ovim pitanjima", poručio je Nenadić.
"JEFTINO" OBRAZLOŽENJE UPRAVE ZA NEIZRAVNO OPOREZIVANJE
Uprava za neizravno oporezivanje BiH protiv je pomjeranja roka za naplatu PDV-a s 10. u mjesecu na kraj mjeseca. Za njih je jednokratna odgoda u dinamici plaćanja PDV-a od dvadeset dana, eventualnim stupanjem na snagu zakona, "značajno pomjeranje (odgoda) u naplati javnih prihoda" koje bi, uz obvezu UNO o povratu PDV-a, "ugrozilo stabilnost naplate javnih prihoda".
Suad Ećo iz Udruge poslodavaca FBiH rekao je, gostujući u Dnevniku 3, kako su poslodavci iznenađeni odlukom Parlamenta BiH da se njihov zahtjev o pomjeranju plaćanja PDV-a na kraj mjeseca ne prihvati, pogotovo jer se radi, kako je istakao, o prijedlogu koji je usuglašen s udrugama poslodavaca iz oba bh. entiteta.
“Radilo se o apsolutno ekonomskoj mjeri u kojoj nema nikakve politike. Ovakva djelomična izmjena Zakona o PDV-u za nas ne predstavlja nikakvu promjenu. Ne bi došlo do fiskalne ugroženosti proračuna. Posebno je iznenađujuće što nije postojala ni volja da se o tome priča”, istakao je Ećo.
Prema njegovim riječima uništena su sva očekivanja koja su poslodavci imali, stoga oni pozivaju da se zakon ne usvoji u Domu naroda Parlamenta BiH.
“Ovakve djelomične izmjene za nas nisu izmjene i ovo je samo bacanje prašine u oči svima nama. Pozivamo da se ovakav zakon ne usvoji jer on ništa neće promijeniti na terenu niti će te promjene nama nešto značiti”, poručio je Ećo.
Manager.ba