Bosna i Hercegovina bogata je prirodnom zdravom vodom i nalazi se u samom europskom, pa i svjetskom vrhu po kvaliteti ili količini pitke vode po glavi stanovnika. Ipak, građani BiH sve više koriste flaširanu vodu koja na police često dolazi iz inozemstva.
Flaširana voda sa sobom donosi rasprave treba li koncesije za eksploataciju vode povisiti, jer je očita i velika razlika između iznosa naknade za kubik vode i njezine cijene na policama.
Još je češća rasprava koja je voda zdravija – ona koju svatko ima iz slavine ili ona koju kupuje flaširanu.
Stručnjaci su jednoglasni kako je voda iz slavine, ako se nadzire, zdrava i sigurna, ali i ekonomski, socijalno i ekološki prihvatljiva za konzumaciju. S druge strane, pogotovo putem agresivnih reklama, forsira se kupovanje flaširane vode.
Isuviše je puno rizika
"Nudi se voda u boci, kojoj na etiketi piše kako se mora čuvati na temperaturi od 6 stupnjeva, a ona se često drži i na 50 stupnjeva Celzija, a rijetko tko o tome vodi računa“.
dr. sc. Mara Pavelić, voditelj Sektora zaštite voda u Hrvatskim vodama
U svakoj bočici vode nalazi se oko 25.000 kemikalija! Istovremeno, čak 93% testiranih boca kupovne vode u sebi sadrži komadiće plastike. Pronađeno je prosječno ukupno 10 različitih čestica plastike i plastičnih vlakana po litri. To je dvostruko više od razine plastike koji se nalazi u vodi iz slavine.
Dokazano je kako barem neki od tih sitnih dijelova plastike u vodi potječu iz same ambalaže.
Najveće zlo koje nalazimo u flaširanoj vodi svakako su kemikalije. Neke od njih su povezane s abnormalnim funkcioniranjem hormona te povećanim rizikom od karcinoma.
Iako je većina boca u kojima kupujemo vodu izrađena je od polietilen tereftalata (PET) i vjeruje se kako je to relativno sigurna plastika za jednokratnu upotrebu, sve više je dokaza kako iz PET plastike može iscuriti antimon trioksid, katalizator i usporivač plamena u ambalaži.
Što voda duže stoji u PET ambalaži, više se kemikalija ispušta u vodu, a izloženost visokoj temperaturi dodatno pojačava curenje.
Umjesto zaključka
Flaširana voda je moderna izmišljotina koja nama, čija je kvaliteta vode uz slavine još uvijek dovoljno visoka, zaista nije potrebna. Ova vrsta vode ne samo kako ne može kvalitetom biti bolja od one u slavini, već je njena ambalaža velik faktor rizika za niz bolesti i hormonalnih i drugih poremećaja.
Ako niste sigurni u kvalitetu svoje vode, uvijek možete uzorak odnijeti na testiranje. Ukoliko je voda i neispravna, uvijek, prema rezultatima testa, možete odabrati filter koji ćete koristiti u vašem domu i učiniti je trajno ispravnom.
Kod nošenja vode sa sobom, umjesto u plastičnu ambalažu uvijek vodu ponesite u staklenoj boci. Možda je nešto teže, ali zdravstveno puno prihvatljivije rješenje.
Manager.ba