Ipak se okreće ... ili kako to rade u svijetu
Smije li se kasniti na Zoom? Nikako, plus još šest pravila finog virtualnog ponašanja
Manager Diplomacija biznisa 09 travnja, 2021
Izvor fotografije:
pexels.com

Kasniti na bilo koji sastanak, privatni ili poslovni, je apsolutno neprihvatljivo. U stvarnom svijetu ponekad, ali samo ponekad, moguće je prikriti kašnjenje metodom neprimjetnog ušuljavanja dok su svi zabavljeni PowerPoint prezentacijom.

 

PROČITAJTE VIŠE: U redu je da se ne mijenjate, OSIM ako ne želite tapkati u mjestu

 

Na online platformama, visoka tehnologija promatra bez daha i predaha. Osim toga, izgovori tipa 'dugo smo tražili parking' više ne prolaze. 

Tako Zoom primjerice ima sposobnost otkriti sve, pa i onih nekoliko primjeraka šund literature iza naših leđa. Što je najgore, pojma nemamo otkuda nam te knjige. 

Znači neprospavane noći, akne i ostale nezgodice – kad se sve zumira – nije baš neka slika!

U redu, ponešto se da i sakriti. Zoom nudi gotove pozadine koje blokiraju sve što je iza vaših leđa, uključujući i zid na kojem su vidljivi svi ljetos pobijeni komarci.  

Navodno, podešavanje kamere i izvora svjetlosti pomaže s prikrivanjem podočnjaka.

I tako dolazimo da lijepih poslovnih online manira. Oni se uvijek mogu još malo doraditi. 

Godinu dana Zooma i već imamo naznake kako. Pravilo o neprihvatljivosti kašnjenja smo već pokrili, ostaje ih još nekoliko:


1. Zoom, biti ili ne biti?

Zadovoljni ste jer ste mogli nastavili raditi svoj posao i u novim uvjetima? Sretni ste jer primate sve te pozive na online sastanke, video konferencije, webinare? Toliko sretni da niste ni primijetili da vam dani odoše na puno virtualne priče i malo stvarnog rada?

Sve ono što ste i prije mogli uraditi putem maila, SMS-a i/ili telefona, nastavite i dalje raditi na isti način. Sve ono što vam nije trebalo na nekom seminaru neće biti korisnije samo zato što se seminar odjednom pretvorio u webinar. 

Sigurno se pitate kakve sve to veze ima s dobrim online manirima? Samo poštivanjem svog vremena poštujete i tuđe, što bi bio temelj poslovne etike.

 

2. Što uključiti, a što isključiti

Uključiti se na online sastanak na kojem se očekuje aktivno sudjelovanje s isključenom kamerom ima smisla koliko i doći na stvarni sastanak i leći ispod stola. Za predavanja, seminare, konferencije i sve ostale formate online skupova na kojima se sudionici ne obraćaju, pitanje kamera je najbolje prepustiti domaćinu. 

Ako ste te sreće da ste na sastanku na kojem su kamere upaljene cijelo vrijeme, onda svakako nastojte djelovati zainteresirano. Prevrtanje očima i izrazi lica koji upućuju na neslaganje s govornicima su prihvatljivi samo u predškolskim ustanovama.

S mikrofonom je situacija drugačija. Onda kad ne govorite on mora biti isključen. Gutljaj vode s vaše strane, u ušima ostalih predstavlja zvuk izlijevanja rijeke. Ako ste Zoom domaćin sjetite se da opcija da sve isključite (Mute All) osigurava tišinu u virtualnoj sali.

 

3. Priprema, pozor

Priprema za sastanak na Zoomu ima neke prednosti. Ne možete se zaraziti korona virusom. Ne morate brinite o transportu. Ne morate brinuti o izboru obuće. 

Međutim, sve što je iznad cipela, najbolje je odabrati kao i za sastanke uživo. Zoom nas ne oslobađa od obveze da na poslovni sastanak dođemo primjereno obučeni.  Nešto manji stupanj formalnosti je u redu, ali veliko NE kućnoj odjeći samo zato što smo u kući. Dalje, od ključne je važnosti obući na sebe sve odabrano. Internet je prepun urnebesnih snimaka ljudi koji nisu slijedili ovaj savjet. 

Iznenadni zvuk usisivača ili pojava djeteta koji traži da mu se namaže Nutella i to upravo dok objašnjavate zašto projekt kasni, mogu biti i simpatične distrakcije ali je bolje izbjeći ih. Nastojte osigurati miran kutak i zamoliti da vas se za vrijeme trajanja sastanka ne smeta.  

 

 
Izvor fotografije: www.pexels.com

 

4. Služba je služba

Samo zato što Zoom nešto nudi, ne znači da se sve to treba koristiti. Primjerice, aplikacija omogućava razmjenu dokumenata i privatnih poruka. Naravno misli se na dokumente koji se odnose isključivo na sastanak i naravno, da ne možete privatni chat na Zoomu koristi za razmjenu mišljenja o tome koja je vakcina protiv korone bolja. 

Zoom nam dozvoljava i da, dok smo na sastanku, igramo Solitera ili rješavamo Sudoku. Crna istina je da, kao i na sastanku uživo, mi samo mislimo da se to ne primijeti.  

 

5. “What Happens in Vegas, Stays in Vegas” 

Baš kao i u poznatoj američkoj izreci, sve što se desi na online (u Vegasu) sastanku, tamo treba zauvijek i ostati. To da nam je smiješno ako na ekranu ispred sebe vidimo kako kolega bezuspješno uklanja tragove doručka jeste pomalo izvan naše moći. Međutim, u našoj je moći da se otvoreno, u lice, ili u ekran, ne smijemo tuđim sitnim gafovima. 

Apsolutno je neoprostivo da bilo što se na online sastanku dogodilo i što bi nekoga moglo posramiti snimamo ili fotografiramo i onda dijelimo s drugim ljudima.


6. Sve je isto k’o i lani

Ako ste u nedoumici kako se ponašati na online sastanku, imajte u vidu da čak i visoka tehnologija ima ograničen utjecaj. Stoga se neke stvari nisu i neće tako skoro promijeniti. Nepristojno je ne predstaviti se. Nepristojno je prekidati druge ljude. Nepristojno je vikati. Nepristojno je samo nestati, bez pozdrava (Wave Hand).
 

Valentina Marinčić

Titula autora: 
Mr.sc.
Autor opis: 
Ministar-savjetnik u Misiji BiH pri EU u Briselu. U diplomatskoj karijeri bila zamjenica veleposlanika BiH u Kraljevini Nizozemskoj, zamjenica Stalnog predstavnika BiH pri Ujedinjenim narodima u New Yorku i veleposlanica BiH u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Slika autora: 
O Autoru
Manager
Video
MIA DRMAĆ
Mostar ima sve šanse za uspjeh
LAFAT
Lider u preradi metala i korištenju alternativnih izvora energije u BiH i regiji
BERBA URANILA
Kakva će vina doći od ovogodišnje berbe?