Mediji su olako, nestručno i pogrešno zaključili kako neke sredine u Bosni i Hercegovini imaju veliki broj milijunaša jer su im tvrtke ostvarile milijunske promete prošle godine.
Domaći mediji ovih dana, nakon objave poslovanja gospodarskih društava u prošloj godini, pogrešno i usiljeno tumače podatke i pišu o gradovima sa stotinama tvrtki koje su ostvarile prihode veće od milijun KM kao gradovima sa stotinama milijunaša. Ostvariti sa svojom tvrtkom milijun maraka prometa ne znači biti milijunaš.
Piše Bojan Šunjić, Manager.ba
Komentirajući bombastične naslove o Živinicama kao gradu sa 150 milijunaša, Mehmed Alispahić iz Udruge poslodavaca Živinice, pojasnio je kako statistika koja se koristi svjedoči o poduzetničkom duhu, o klimi rada i napretka. "Ima jednu negativnu konotaciju kod nekih ljudi, ali onaj tko razumije što je bilanca, zna što je milijunaš. Nisam ja milijunaš, ja sad možda imam manje nego vi u džepu" prenosi njegove riječi Forbes BiH, ali i nastavlja pisati o Živinicama kao gradu milijunaša.
Podaci o sredinama s velikim brojem tvrtki koje su ostvarle višemilijunske prihode govore o nečemu drugome. Govore o uspješnosti malih sredina, uspješnosti uzrokovane poduzetničkim duhom, a onda i poticanjem poduzetništva kao strategijom lokalnih vlasti.
Živinice su jedan primjer. Mali grad čijih je 150 tvrtki ostvarilo milijunske prihode zahvaljujući poduzetničkom duhu, reformama lokalne uprave i potpori poduzetništvu kroz izgradnju industrijske zone i infrastrukture. Puno važniji od prenapuhanog broja milijunaša, podatak je kako samo u industrijskoj zoni Ciljuge 2 posluje oko 15 tvrtki koje zapošljavaju više od 1.600 radnika.
Forbes BiH istom logikom procjenjuje kako i Kakanj ima više od 40 milijunaša. U Širokom Brijegu su izbrojali 129 tvrtki koje su 2023. godinu završile s prihodom većim od milijun KM, a 6 od njih i više od 100 milijuna KM, što ovaj hercegovački grad, na ovih dana osvanulim ljestvicama, pozicionira ispred Tešnja. U Tešnju je prošle godine 146 tvrtki ostvarilo prihode više od milijuna, a 4 od njih više od 100 milijuna KM.
Mnogo više od podataka o ostvarenim prihodima o njihovoj uspješnosti govore podaci o ostvarenoj dobiti i podaci o ostvarenim poreznim prihodima. Ukazuju kako u našoj zemlji nema baš toliko milijunaša, ali imaju lokalne sredine koje "pune proračun i fondove" puno brže od ostalih, povećavaju plaće brže od ostalih, u njima raste zaposlenost brže od ostalih...
Tešanj, Gračanica, Srebrenik, Posušje, Široki Brijeg... znali su što hoće i znali kako. Na ostalima je slijediti ih. Broj milijunaša, stvarnih ili izmišljenih, manje je bitan.
B.Š. | Manager.ba