Međunarodni dan e-otpada: Podizanja svijesti o problemu koji predstavlja e-otpad
Preko 100 organizacija iz 50 država širom svijeta sudjelovat će u trećem Međunarodnom danu e-otpada 14. listopada/oktobra.
Poslovna zajednica, odnosno privredni subjekti, važan su segment u ostvarivanju zacrtanih ciljeva za unapređenje životne sredine BiH i dostizanje europskih standarda u toj oblasti.
Društvo ZEOS eko-sistem d.o.o. prvi je operater sistema upravljanja otpadnom električnom i elektronskom opremom u Bosni i Hercegovini.
Jeste li upoznati sa svojom zakonskom obavezom produžene odgovornosti proizvođača ako uvozite, prodajete ili distribuirate bijelu tehniku, IT opremu ili druge električne uređaje?
Drugi Međunarodni dan e-otpada, održan 14. listopada/oktobra 2019. godine, s ciljem da promovira pravilno upravljanje električnog i elektronskog otpada (u daljem tekstu e-otpada), doživio je ogroman uspjeh od strane njegovih organizatora, WEEE Foruma.
Preko stotinu organizacija širom svijeta organizira različite aktivnosti kao dio drugog Međunarodnog dana e-otpada, koji se obilježava 14. listopada/oktobra 2019. godine.
Ovaj događaj je organiziran od strane WEEE Foruma, međunarodne organizacije najvećih sistema sakupljanja e-otpada i njenih članova.
Događaj približava interesne grupe širom svijeta s ciljem promocije pravilnog odlaganja električnih i elektronskih uređaja, kako bi se omogućila ponovna upotreba i reciklaža.
U suradnji sa nadležnim općinama ZEOS eko-sistem je financirao nabavku i organizirao postavljanje uličnih kontejnera za e-otpad u Općini Stari Grad, Općini Centar, Općini Novo Sarajevo, Općini Novi Grad, Općini Vogošća, Općini Ilidža, Općini Hadžići, Općini Ilijaš, Općini Konjic i Gradu Mostaru.
Kontejneri svim građanima omogućavaju pravilno odlaganje električnog i elektronskog otpada (e-otpada), a time posljedično utječu na poboljšanje stanja okoliša, sa obzirom da se u tom slučaju ovaj otpad više ne odlaže na deponiju.
E-otpad sadrži mnogo štetnih kemikalija kao što je npr. olovo u TV-monitorima i živa u ravnim ekranima.
Ljudi apsorbiraju ove kemikalije kroz kontaminiranu vodu za piće.
Pazite gdje odlažete svoj e-otpad, čuvajte svoje zdravlje.
TV-monitore možete odložiti na bilo koje od reciklažnih dvorišta, uspostavljenih od strane ZEOS eko-sistema, besplatno, a lokacije možete pogledati na karti ovdje: http://zeos.ba/pages/11/lokacije-i-preuzimanje.
U Briselu su 16. listopada objavljeni alarmantni dokazi da otrovni bromirani usporivači plamena, opasne kemikalije iz elektronskog otpada za koje se zna da ometaju funkciju štitne žlijezde i uzrokuju neurološke poremećaje i nedostatak pažnje kod djece, zagađuju recikliranu plastiku u potrošačkim proizvodima širom Europe.
Među provjeravanim tržištima je i Bosna i Hercegovina.