kolumna

Financijski tokovi trebaju podržati lokalni privatni sektor i održive infrastrukture

 

Veleposlanica Francuske u Bosni i Hercegovini, Christine Toudic, napisala je kolumnu posvećenu izgradnji novog svjetskog financijskog sustava.

 

Međunarodna financijska arhitektura, naslijeđena iz poslijeratnog perioda, više ne daje zadovoljavajuće odgovore na produbljivanje nejednakosti, klimatske izazove, eroziju biodiverziteta i izazove javnog zdravstva koji obilježavaju 21. stoljeće.

Hrvatski

"GLADNI" STE FEEDBACK-a? A jeste li ga spremni “pojesti” kada Vam je serviran?

Povratna informacija o radnom učinku – termin koji na papiru zvuči vrlo profesionalno i otmjeno, dok u stvarnosti često izaziva “buru” emocija, te je uzrokom nemalog broja konflikata na radnom mjestu. Bez njega naš vlastiti profesionalni razvoj gotovo pa nije moguć, a opet nema osobe kojoj je svejedno čuti nedostatke u njegovoj ili njenoj radnoj izvedbi.

Hrvatski

USPJEŠNA KOMUNIKACIJA: Slabost ili snaga

„Najgore je kad ljudi ćute, kad se ne objasne, pa svaka sumnja ima pravo na život. I moja i tvoja.“ (M. Selimović) 

Kada bi pitali pedeset svojih prijatelja ili  kolega jesu li dobri komunikatori, vjerojatno bi ih pedeset odgovorilo potvrdno.

U stvarnosti, svi mi imamo prostora za unaprjeđenje naših komunikacijskih vještina, koliko god bili sigurni da to možda nije tako.

Hrvatski

Odmori se, zaslužio si!

Tek što smo proslavili početak nove godine, proslavili ženska prava i Dan rada obilježili neradom, približava nam se i ono doba godine koje se zove „sezona godišnjih odmora“. Drugo ime je i „ono vrijeme kada krene posao“. Kako god okreneš, jedno isključuje drugo. 

Ne može i odmor i krenuo posao. Biće da može.

Od kada je svijeta i vijeka, u vrijeme kada ima najviše posla – najviše se odmara. Ne znam kako, ali tako je. A, i ne bi baš da analiziram. Neke stvari samo prihvatimo takve kakve su. 

Hrvatski

Kako preživjeti post-blagdansku depresiju?

Adventsko vrijeme polako ali sigurno ostavljamo iza nas, te se lagano oporavljamo od sveprisutnog blagdanskog ludila kojem smo bili svjedoci posljednjih nekoliko tjedana. Ta silna količina hrane koju smo pojeli, novaca koje smo potrošili na božićne poklone, te propagandnih poruka i materijala kojima smo bili izloženi, na nas su zasigurno ostavili barem nekakav utjecaj. Koliko god nam se taj utjecaj na prvu činio dobrim i pozitivnim, nerijetka je pojava da božićno ludio i entuzijazam ubrzo nakon završetka blagdana prerastu u post-božićnu depresiju.

Hrvatski

LISTOVI IZ SJENE: Matcha čaj je najtraženiji čaj na svijetu

Odgovor na pitanje zašto se matcha (mača) čaj ubraja u najtraženije, najskuplje i najdragocjenije čajeve sigurno leži u tradiciji njegove berbe, načinu obrade i moćnim nutritivnim sastojcima. 

Listovi mača čaja se ubiru i do 20 dana prije glavne berbe čaja, ali ne svi listovi nego samo listovi koji su bili uzgajani daleko od izvora sunčeve svjetlosti.

Da, radi se o „listovima iz sjene”. Listovi se beru ručno, pare, suše i onda se melju granitnim mlinovima u fini prah. U tome leži čar mača čaja! 

Hrvatski

MUHAMED PILAV: Zašto mladi bježe iz BiH?

Ukoliko hitno ne formiramo vlade u kojima će sudjelovati sve parlamentarne stranke i hitno ne donesemo strateške ekonomske reforme, u BiH će nakon samo četiri godine živjeti penzioneri, ali neće moći živjeti od svoje penzije nego će živjeti od socijalne pomoći. Naše društvo ne boluje od gripe nego od teškog karcinoma. Karcinom se ne može izliječiti aspirinima niti bijelim lukom. Treba nam radikalna terapija, tj. prava ekonomska reforma.

Hrvatski